Adja adója 1 %-át az

Orvosi
Rehabilitációért
Alapítványnak



tovább...
Pályázatok


Akadálymentes verzió
Térkép parkoláshoz és dohányzáshoz
az intézet területén
Untitled Document

Entwicklung von Rehabilitationsprotokollen für Rückenmarkeverletzte

A kutatás elnevezése

Entwicklung von Rehabilitationsprotokollen für Rückenmarkeverletzte

A kutatás futamideje

2016.09.01 – 2017.12.31

A kutatás támogatója

Osztrák-Magyar Akció Alapítvány

A kutatás vezetője

Dr. Laczkó József   és Dr. Winfried Mayr

Résztvevő kutatók az OORI-ból

Dr. Klauber András

Dr. Putz Miklós

Külső partnerek

Bécsi Orvosi Egyetem

Pécsi Tudományegyetem

MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont

A kutatás főbb célkitűzései

A funkcionális elektromos izomingerlés területén szerzett tapasztalatok és egymást kiegészítő szakértelmek cseréje a Bécsi Orvosi Egyetem Orvosi Fizika és Egészségügyi Mérnök Centrumának kutatói és magyar kutatók között.

Gerincvelősérültek kerékpározó végtagmozgásának szabályozása, és teljesítményük monitorozása.

A kutatás főbb eredményei

Kölcsönös látogatások egymás intézeteiben. Az osztrák partner bemutatott egy módszert az OORI-ban annak felmérésére, hogy hogyan befolyásolja az izom szpaszticitást a funkcionális ideg-izom elektromos stimuláció gerincvelősérülteknél. E mellet a hátsó ágyéki ideggyököknél alkalmazott neminvazív elektromos gerincvelői stimuláció hatását is megvizsgáltuk.  Továbbá petyhüdt izmok aktiválásának speciális módszereit mutatták be, flaccid paraplegia esetén. Az osztrák partner kölcsön adott az OORI-nak egy 4-csatornás elektromos stimulátorralfelszerel speciális triciklit, ami denervált izmok ingerléséhez alkalmazható. Ezt folyamatosan használjuk.Magyarországról a Bécsi Orvosi Egyetemre tett látogatásaink során részt vettünk olyan mérésekben, amelyek a neminvazív gerincvelői ideggyök stimuláció hatását vizsgálta az izomgörcsök modulációjára. Az osztrák és magyar projektvezető közösen szervezett egy speciális szekciót az Egészségügyi Fizikai és Orvosegészségügyi Mérnöki Világkongresszusra „Mozgás-rehabilitáció támogatása FES-el: Jelenlegi lehetőségek és korlátok a fejlett technológia és élettani valóság kölcsönhatásában” címmel.

A kutatás eredményeiből született publikációk (ha van internetes elérhetősége, azt is kérjük, hogy a linket feltölthessük)

Mravcsik M, Kast Ch, Malik Sz, Laczko J. Mayr W. (2018)

Cycling speed during Functional Electrical Stimulation (FES) assisted tricycling.

Accepted for oral presentation at the World Congress on Medical Physics & Biomedical Engineering, Pargue 2018.

MravcsikM, Kaluber A, Laczko J. (2017): FES driven cycling: increased crank resistance in the case of lower level of injury – comparison of case studies. IFESS 2017, 21st Annual Meeting of the International Functional Electrical Stimulation Society, Conference proceedings, p. 87., Rehabweek 2017, London, UK. 

Malik Sz, Mravcsik M, Botzheim L, Laczko J (2017): Muscle synergies during arm cycling by dominant and non-dominant arms. In: Annual Meeting of the Society for the Neural Control of Movement, Poster Abstracts 1-G-134. p. 99-100.

Laczko J. (2017): Mozgás – Rehabilitáció. Magyar Sporttudományi Szemle, 2017/2 18. évf. 70. szám. pp. 56-57.

A kutatás előzménye (ha valamelyik korábbi munkára épült)

 

Megjegyzés

 



<

>